Fixture List 2018



Click here to view all tournament results via the Master Scoreboard website

 

March

Saturday 31st:              Captain v Vice Captain.

                                                 (All welcome to the season opener)

April

Sunday 1st:                   April medal + Ladies, Seniors & Juniors medal (OOM)

Saturday 7th:                T.S.B trophy (16 to qualify)

Sunday 8th:                  Shadow Blinds (16 to qualify)

Saturday 14th:              Rosebowl (16 to qualify)

Sunday 15th:                4-man Texas Scramble (club)

Saturday 21st:                    Wincanton Stableford

Sunday 22nd:                J. McKee Stableford

Saturday 28th:              3-man Waltz

Sunday 29th:                Wincanton Strokeplay (OOM)

May

Saturday 5th:                4 Ball Better Ball (Club)

Sunday 6th:                  May medal + Ladies, Seniors & Juniors medal

Saturday 12th:              Challenge Shield 1st Round

Sunday 13th:                Challenge Shield 2nd Round

Saturday 19th:              Bert Allan Shield (OOM)

Sunday 20th:                Darren Beattie Memorial Stableford

Saturday 26th:              Billy Henderson Memorial

Sunday 27th:               Just Right Quaich. (OOM) 

June

Saturday 2nd:               3-man Tri-am

Sunday 3rd:                       June Medal + Ladies, Seniors & Juniors medal

Saturday 9th:                Courtesy Medal

Sunday 10th:                J. Moncur Shield. (OOM)

Wednesday 13th          Civic Week Open 

Saturday16th:               Millennium Shield 1st Round

Sunday 17th:                Millennium Shield 2nd Round

Saturday 23rd:              3-man Texas Scramble (club)

Sunday 24th:                J. McLean Trophy.

Saturday 30th                   C.G.C Trophy. (OOM)

July

Sunday 1st:                  July Medal + Ladies, Seniors & Juniors Medal

Saturday 7th:               Cowdenbeath Open: 0-24 handicap (£10 entry)

Sunday 8th                  4 Man Texas Scramble 

Wednesday 11th:         Cowdenbeath Senior's Open. (£10 entry)                 

Saturday 14th:             A. Abbott Snr Trophy + Summer Medal

Sunday 15th:               Moorelands Travel Trophy (OOM)        

Saturday 21st:             JCC Cup.

Sunday 22nd:              CK Joinery Trophy 

Saturday 28th:             Glen Tavern Trophy (OOM)

Sunday 29th                 2-man Texas Scramble (club) 

August

Saturday 4th:               Club Championships Round 1 (OOM)

Sunday 5th:                 Club Championships Round 2 (OOM)

Saturday 11th:             Club Championships Semi-finals  Set Tee Times

Sunday 12th:               Club Championships Finals  Set Tee Times

Saturday 18th:             August Medal + Ladies, Seniors & Juniors Medal

Sunday 19th:               Russian Roulette Stableford 

Saturday 25th:             Royal Mail Greensomes

Sunday 26th:               Summer Medal

September

Saturday 1st:               2 Man Texas Scramble Club

Sunday 2nd:                 September medal + Ladies, Seniors & Juniors medal

Saturday 8th:                Curly Cup (OOM)

Sunday 9th:                  W. Wilson (Seniors) + Autumn Medal

Saturday 15th:              The Auld Cowden Cup (OOM)

Sunday 16th                 Castle Estate Trophy

Saturday 22nd:             J McKee Stableford

Sunday  23rd                4-man Waltz

Saturday 29th:             Wee Jimmie's Shield

Sunday 30th:                J. Guichan Memorial 

October

Saturday 6th                Northfield Garage Shields

Sunday 7th:                 October medal + Ladies, Seniors & Juniors medal.

Saturday 13th:             Centenary Cup 

Sunday 14th:               Medal Winners Playoff

Saturday 20th              3-man Texas Scramble (club).

Sunday 21st:                4-ball better ball (club).